Get Adobe Flash player

Doporučujeme

1bm.jpg

FOTOGRAFIE-GRAFIKA-DESIGN

             NEWR-DESIGN

      www.radka-design.cz

Náhodné fotečky

 Krásné pelíšky nám šije paní Svobodová


marta.svobodova2005@seznam.cz

tel.:606 256 577


 Pelíšky různých barev a velikostí.

Nádherné, měkké a pratelné pelíšky.

Google překladač

Dnešní info

Dnes je pondělí 24.července 2017
Svátek slaví: Kristýna
Zítra: Jakub
Včera: Libor

Standard plemene

Protože se při posuzování vyskytují některé problémy, spojila jsem se s paní Nettie Bosch. Nettie Bosch mi poskytla standard birmy, jak ho zpracovala dánská posuzovatelka a chovatelka birem paní Sofie Sneum. Moc za to paní Nettie Bosch děkujeme. 


3.jpg
(SBI n 21)

Standard Birmy

tak jak je popsán z rukou nejpovolanějších, od Hanne Sophie Sneum,zapsaný Nettie Bosh:

Všeobecně (celkový vzhled):
Střední velikost 
Vysvětlení:
Chtěli bychom mít pevně stavěnou kočku se silnou stavbou kostí. Kočka by měla být svalnatá a ne tlustá.Neměla by být velká jako mainská mývalí, ale musí vykazovat určitou velikost.Samice by měla normálně vážit okolo 3,5 kg a samci by měli být větší, asi 5 kg.
To neznamená, že se kočky budou vážit na posuzovatelském stole, ale ukazuje to požadovanou průměrnou váhu. Kvůli skutečnosti, že toto plemeno je mírně rostlé a má tendenci být příliš malé, v případě posuzování dvou koček podobné výstavní kvality by se měla upřednostnit ta, která je svalnatější (větší). Avšak, berte v úvahu, že posvátná birma se vyvíjí pomalu a často není plně narostlá až do tří nebo čtyř let věku. Samci často nabírají poslední kilogramy a po dosažení 4 let věku.

Hlava:
tvar: silné kosti
čelo: mírně zakulacené
Tváře: plné, trochu zakulacené
Nos: střední délka bez stopu, ale mírně vystouplý
Brada: pevná

Vysvětlení:
Zkrátka ŽÁDNÁ perská hlava, ANI siamská hlava.
Znovu: požaduje se pevná stavba kostí, to je velmi důležité pro harmonický vzhled hlavy. Silná stavba kostí dělá pěkně zakulacené lícní kosti se širokou čelistí, což vytváří pevnou bradu a tváře.
Čelo musí být mírně zakulacené a profil mírně vystouplý na vrcholu nosu musí být s ním v harmonii.Tváře musí být plné a trochu zakulacené. Nos je střední velikosti, mírně vystouplý u čela. Bez stopu!
Mnoho posvátným birem má tak zvaný římský nos, který je typický pro toto plemeno a není chybou! Je důležité, aby čelo mělo správné zakulacení, nos byl správně klenutý a aby brada byla dostatečně pevná. Uvidíte, že délka na vrcholu klenutí má stejnou délku jako nos. Čelní strana obličeje musí vykazovat plně zakulacené tváře, což dělá vzhled široce otevřeného srdce.

Uši:
tvar: poněkud malé se zakulacenými špičkami
umístění: posazeny lehce nakloněné, ne příliš vzpřímené k lebce, s dostatečnou mezerou 

Vysvětlení:
 Pro mě posvátné birmy mají střední, poněkud malé uši. Uši birmy jsou součástí celkového harmonického dojmu tohoto plemene. Nesmí být tak malé jako uši perských koček.Proto ještě jednou: žádné perské, ani siamské uši! Mladší kočky často mají velmi velké uši, ale jestliže mají silnou stavbu kostí, uši se budou hodit k obličeji, jakmile budou starší.

Oči:
Tvar: ne úplně kulaté,mírně oválné
barva: temně modrá

Vysvětlení:
Bohužel posvátné birmy často mají příliš kulatý nebo dokonce mandlový tvar očí. Oči by měly být umístěny v přímé linii, ale vnější úhel oka by měl být umístěn výš než vnitřní.Vzdálenost mezi očima musí být nejméně na šířku jednoho oka, ale větší mezera mezi očima zvyšuje kladný dojem. Barva očí by měla být tak temně modrá, jak jeto jen možné, temná jako safírová modř.
Všechna koťata se rodí s modrýma očima a postupně se barva mění. Když chci vědět, jak se barva oka vyvine, sleduji oči, když jsou koťátku tři týdny. V tomto věku můžu jasně vidět, jako barvu bude později mít. Zde jsou tři varianty modré, jakou můžeme očekávat:
1) kotě má bledě modrou barvu oka s infiltrací žluté, bude mít vodově modré oko jako dospělé
2) bleděmodré oko s infiltrací zelené, bude mít středně modré oko jako dospělá kočka
3) siamská modrá je přesně ta barva, jakou chceme

Velmi důležité!
U tohoto plemene musíme vidět, že kočky nešilhají. Bohužel, mnoho birem šilhá a je to často dědičné.Někdy polovina vrhu šilhá, dokonce i z vynikajících linií. Bohužel u tohoto plemene získáte jistotu, zda kočka šilhá nebo ne, až ve věku deseti měsíců. Proto je velmi důležité nerozmnožovat kočky, které šilhají nebo nesou tento gen. Jak chovatelé, tak posuzovatelé, by měli být ostražití při setkání s tímto problémem.

Tělo:
stavba: lehce protáhlé tělo, samci musí být masivnější než samice

Vysvětlení:
Žádné perské tělo. Žádné siamské tělo. Posvátná birma musí mít pevné (ne moc jemně stavěné) tělo. Je velmi důležité, aby kočka byla svalnatá (pevně stavěná) a ne jen tlustá.Některá koťata jsou zakulacenější s dětským tukem. Jako dospělí mají sklon být těmi nejsvalnatějšími.

Nohy:
Krátké a pevné. Tlapky zakulacené.

Vysvětlení:
Pro mě má posvátná birma středně dlouhé nohy, ne krátké jako perské kočky.

Ponožky:
Speciálním rysem posvátné birmy jsou bílá chodidla zvaná "ponožky" na obou předních i zadních nohách. Tyto ponožky musí být absolutně čistě bílé. Měly by končit u kloubu nebo u přechodu prstů k záprstí, přes které by neměly přesahovat. Na zadních nohou se mohou tolerovat trochu delší bílé ponožky. Na zadní straně zadních nohou bílé ponožky končí v odznacích. Ideální "ostruhy" končí převráceným "V" a dosazují do 1/2 až do 3/4 hlezna. Nižší nebo vyšší ostruhy jsou přípustné, ale neměly by pokračovat přes hlezno. Je důležité, aby ponožky byly stejně dlouhé a vykazovaly symetrii bílé barvy buď na obou zadních obou předních nebo na obou zadních chodidlech, nebo ještě lépe, na všech čtyřech chodidlech.

Vysvětlení:
U žádného jiného plemene není tolik diskuzí ohledně čtyř bílých ponožek a ostruh jako u posvátné birmy.Avšak, musíme si být vědomi, že posvátná birma je víc, než čtyři bílé ponožky.Samozřejmě, je báječné, když se setkáme s posvátnou birmou, která má perfektní ponožky a ostruhy, a samozřejmě, když musíme vybrat mezi dvěma birmami, musíme zvolit tu s nejlepšími ponožkami a ostruhami. Ale znovu: na posvátné birmě je toho víc než její ponožky a ostruhy! Jestliže jeden z vnějších prstů není bílý nebo ostruhy nekončí u odznaků, není to taková velká chyba. Mnohem horší je,když je příliš mnoho bílé na zadní straně předních nohou. Hranice na vnitřní straně předních nohou leží u paspárku. Bílá nad paspárkem se počítá jako výběžek  a je také chybou. Barva polštářků tlapek může být růžová nebo smíchaná s barvou odznaků. Měly by mít pouze barvu odznaků! Toto není chyba.Často můžeme vidět, že velký polštářek tlapek (na předních chodidlech) je barevný a zadní je bílý, také toto není chyba!

Ocas:
střední délka, tvořící chochol

Vysvětlení:
To znamená NE KRÁTKÝ.
Ocas musí odpovídat délce těla a musí tvořit celkovou harmonii. Dlouhému ocasu se vždycky dává přednost před krátkým. Samci často mají ocas kratší než samice a jsou hůře osrstěni.Tříměsíční koťata často mají ocas jako našedivělý "vánoční stromeček". Koťata od pěti měsíců výše  by měla mít dlouhý ocas,který garantuje, že ocas bude odpovídat délce těla v budoucnu. Světlejší hřbet ocasu u posvátné birmy s kresbou neznamená, že zmíněná kočka je stříbrná nebo nese stříbrnou ve svých genech, a není to chyba! Barva ocasu u čokoládových a lilových posvátných birem se často vyvíjí velice pomalu.

Srst:
Struktura: dlouhá až polodlouhosrstá. Podle určitých částí těla: krátká na obličeji, postupně se prodlužující na tvářích až do plného límce, dlouhá na zádech a na bocích.

Hedvábná struktura
málo vyvinutá podsada

Barva: vykazuje všechny znaky známé od koček s barevnými odznaky, ale všechny čtyři tlapky jsou bílé(ponožky). Odznaky zahrnují obličej, uši, nohy, ocas a genitálie. Odznaky by měly být v dobrém kontrastu k barvě těla a břicha, které mají barvu velmi světlé vaječné skořápky. Záda jsou zlato béžová ve všech varietách. Pouze v dospělosti jsou barvy odznaků a barva těla plně vyvinuté.

Vysvětlení:
Posvátná birma je polodlouhosrstá kočka. Musí mít hedvábnou strukturu srsti a většina birem má málo podsady. To znamená, že srst nebude tak krásná jako u perské kočky. Jako všechny polodlouhosrsté kočky, posvátné birmy mají krátkou letní a dlouhou zimní srst. Odznaky a barva srsti se u plných barev plně vyvine až po jednom roce (nejdříve) a u ředěných barev to může trvat ještě o rok déle. Ale v případě kočky, která má brýle kolem očí (nedostatek barvy) a ta kočka je starší dvou let, dám jí při hodnocení EX1 bez titulu kvůli jejímu špatnému stavu. 

Barva těla by měla být zlatě béžová až ke světle béžové, ale musíme zde připustit nějaké rozdíly,protože starší kočky mají barvu těla tmavší díky svému věku. Ideální barva těla odpovídá barvě odznaků ve smyslu zlaté ve všech barevných varietách. Posvátná birma si neudrží svoji světlou barvu srsti po celou dobu svého života, jak by kočky s odznaky měly. Proto musíme připustit tmavší barvu na posvátné birmě.
Posvátné birmě s kontrastem se dává vždycky přednost před tmavší kočkou. Vykastrované kočky často mají světlejší barvu těla než chovné kočky.

Poznámky
posvátná birma vykazuje speciální morfologii, která je jedinečná pro toto plemeno.

Vysvětlení:
Tato poznámka nám dává velmi široké spektrum pro další práci. Posvátná birma je jedno z nejstarších plemen. Udržuje si svoje rysy a vzhled téměř nezměněny po celou dobu své existence, které jiné plemeno to může říct?
Posvátné birmy mají velmi speciální charakter. Často znervózní nezkušené stevardy s jejich speciálním způsobem odfukování, říkají "pt,pt,pt,pt. Tento zvuk ukazuje,že si  velmi sebevědomá kočka odfukuje, a nemělo by to mít vnímáno jako projev agrese.

Chyby:
čistě bílé nebo barevné skvrny na hrudi nebo břiše

Vysvětlení:
posvátná birma je geneticky polodlouhosrstá kočka s odznaky s dvoubarevným genem. Dříve se věřilo, že posvátná birma má svůj vlastní gen pro bílé ponožky, a není divu,jestliže se podíváme na staré siamské a kmérské kočky s bílými ponožkami, které byly používány k chovu. Ale chovatelé posvátných birem se opravdu velmi snaží udržet tento dvoubarevný gen na chodidlech. Například v Jihoafrické republice změnili standard, když přijali, že je nemožné chovat tmavohnědou, modrou (a želvovinovou/s kresbou) kočku úplně bez skvrn na břiše, což já osobně považuji za obdivuhodné. Gen bílé dvoubarevnosti je děděn recesivně, to znamená, že můžeme spojit dvě perfektní birmy a potom získáme velmi málo nebo velmi mnoho bílé.
Co se týče genu dvoubarevnosti, bílá není viditelná jen na ponožkách a na ostruhách. Jestliže máme posvátnou birmu s velmi vysokými ponožkami a ostruhami, bude mít samozřejmě bílou viditelnou i na čáře života uprostřed břicha. Znovu, jestliže máte perfektní posvátnou birmu bez skvrn na břiše, měla  by se vybrat tato, ale pro mě malá skvrna na břiše není chyba. Já jen nechci, aby byla viditelná na spodní straně límce, protože v tom případě by to mohl být začátek skvrny na bradě nebo ještě hůř růžového zrcátka na nose.


Chyby vylučující certifikát:

-Nos: neúplně pigmentovaná kůže na nose

-Nohy: bílá stoupající nahoru na zadních stranách ponožek předních a/nebo zadních tlapek (známé jako výběžky). Absence ostruh na zadních tlapkách.

-Srst: bílé skvrny v barevných oblastech odznaků. Bílé skvrny na genitáliích.

Vysvětlení:
Velmi staré kočky mají často nedostatek barevného pigmentu na kůži nosu. U lilových odznaků je velmi těžké vidět, zda je kůže na nose tmavě lilová nebo světle lilová/růžová. Měla by být samozřejmě lilová ve všech odstínech, ale preferuje se ta nejtmavší barva.
To samozřejmě nevylučuje certifikát.

Mnoho posvátných birem postrádá barevnou pigmentaci na rtech, což také musí být považováno za chybu.Zejména kočky s kresbou (tabby) musí mít plně barevnou linku kolem rtů.Samozřejmě je velmi těžké, ne-li nemožné, rozpoznat chybějící pigmentaci u červených a krémových barevných variant, a u želvovinových a variant s kresbou,protože kůže na nose je buď bez pigmentace a/nebo skvrnitá.

Někteří samci posvátné birmy mají bílé skvrny na vrcholku genitálií. Jestliže ji mají jen tam a nerozšiřuje se dále na břicho, osobně to neberu jako chybu. Ale respektuji své kolegy, kteří to za chybu považují. Následkem toho mnoho chovatelů nechalo vykastrovat mnoho dobrých samců, což je velká ztráta pro chov birem jako takových.
Musíme ale být opatrní ohledně skvrny na bradě. U mladých koček ředěných barev to může být velmi těžce rozpoznatelné.

Závěr:
Jak bylo už dříve řečeno, v sedmdesátých létech se v chovu objevily nové barvy a aby se dosáhlo těchto barev, bylo nezbytné křížení s ostatními plemeny. Posvátné birmy byly kříženy s dlouhými a elegantními siamkami a s perskými kočkami starého typu s poněkud dlouhou srstí. Aby se získal bílý kontrolní gen, byly použity i dvoubarevné domácí kočky. Bohužel, noví chovatelé nebyli tak úspěšní jako staří francouzští a němečtí  chovatelé před a po druhé světové válce. Tito chovatelé se více zajímali o barvu než o typ birmy.
Vývoj jak siamského taky perského typu byl na míle daleko od vývoje posvátné birmy.
Za posledních deset generací se siamky změnily v malou elegantní kočku, zatímco podsada u perských koček se za tu dobu stala hustější. Ale jak jsem již dříve zmínila, máme všechny linie potřebné k vytvoření nádherné posvátné birmy. Chovatelé jen potřebovali čas a vzájemnou podporu nejen od posuzovatelů. Jsem si jistá, že my všichni budeme mít v budoucnosti úspěch, když se budeme otevřeně informovat o tom, co máme a co chceme.
Nejdříve ze všeho musíme, jak chovatelé, tak posuzovatelé, zvážit, jak chceme, aby posvátná birma v budoucnu vypadala.

* Chceme posvátnou birmu perského typu?
* Chceme posvátnou birmu siamského typu?
* Nebo chceme skutečnou posvátnou birmu?

Mluvím jménem celé rozsáhlé celosvětové skupiny zkušených chovatelů a my samozřejmě chceme zachovat posvátnou birmu, jak ji předepisuje standard. To je důvod, proč mnoho z nás je velmi smutných, když vidíme, jak se na výstavách ukazují přešlechtěné posvátné birmy. Tímto "přešlechtěním" mám na mysli malé kočky s krátkými nosy, výrazným stopem, s velmi dlouhou srstí a bohatou podsadou.
Musím říci, že většina z nás preferuje toto plemeno takové, jaké  je. Plemene mezi ostatními plemeny ve smyslu velikosti, srsti a typu, netřeba zmiňovat, plemeno, o které se snadno pečuje.  Nechtěli bychom měnit žádnou z těchto kvalit.
Je to pro nás pro všechny obrovská zodpovědnost a musíme si toho být dobře vědomi. Potom musíme vzít v úvahu, který typ chceme, aby posvátná birma představovala.
Je to především polodlouhosrstá kočka. S veškerým respektem, je to kočka "uprostřed",není to perská kočka a není to ani siamská kočka s ohledem na typ, kvalitu srsti a velikost. Ale má své vlastní a rysy, které musí být respektovány a ceněny.

Když vezmeme v úvahu všechno, co jsem výše zmínila, doufám, že budu mít vaši podporu a pochopení pronásledující změny ve standardu:
- nohy: středně vysoké,pevné nohy
- hlava: římský nos je dovolen, vypouklý nos je dovolen
- uši: středně velké,spíše malé
- srst: středně dlouhá až dlouhá. Kratší sezónní srst je dovolena, límec může chybět

Také musíme znovu požádat zodpovědnou komisi, aby vložila barvu polštářků.
- polštářky: růžové,barva odznaků nebo kombinace obou barev 

Ursappp.jpg
(SBI b 21) 


Barevné variety
V dobách minulosti se kladl hlavní důraz na přesnou typologii Birmy a upevnění jejích znaků a této snaze ustupovalo z cesty rozšíření barevné škály plemene. Většina zástupců tohoto kočičího plemene byla prezentována v charakteristickém provedení seal point, přestože ve všech zemích již byly uznány variety seal, blue a později díky při křížení Balinések a Perských  Colourpointů i chocolate a lilac,následně pak krémová a červená, které se nejvíce objevovaly v Holandsku.
Teprve v roce 1986 byla prezentována první varieta s kresbou, sealtebby point, "Las Perlas sin Capetto".
Dnes se tedy můžeme setkat nejen s barvami seal, chocolate, blue, red, lilac,creme, ale také s meruňkovou, aprikot, skořicovou a podobně.Pochopitelně, že do každé barvy už zasahuje tebby /kresba/ a tortie /želvovinová/.
EMS kód birmy je SBI a následuje písmeno označující barevnou varietu.
  informační tabulka kódů EMS zabarvení koček:    

černá, seal, ruddy
lilově želvovinová 

modrá 
skořicová/červenohnědá(cinnamon/sorrel)

čokoládová 
plavá (fawn) 

lilová 
skořicově/červenohnědě želvovinová 

červená 
plavě želvovinová 

krémová  s
stříbřitá/kouřová 

seal (černě) želvovinová   y
zlatá 

modře želvovinová (modrokrémová)   w
bílá

čokoládově želvovinová 
neuznané zbarvení srsti 

Uznané barevné variety,které se ovšem mohou stále rozšiřovat, protože v zahraničí se již chovají Birmy např. v odstínech meruňkové a skořicové, či aprikot barvy /jenž mohou být ještě v provedení stříbrné a nebo smoke/ a je otázkou, kdo je jako první prosadí a přivede i k FIFE:


základní zabarvení
 želvovinová 
s kresbou
želvovinová s kresbou
SBI n - seal
SBI a - blue
  SBI b - chocolate 
SBI c - lilac
SBI d - red
SBI e - creme
SBI f - seal tortie
SBI g - blue tortie
  SBI h - chocolate tortie 
SBI j - lilac tortie
SBI n21 - seal tebby
SBI a21 - blue tebby
  SBI b21 - chocolate tebby 
SBI c21 - lilac tebby
SBI d21 - red tebby
SBI e21 - creme tebby
SBI f21 - seal tortie tebby
SBI g21 - blue tortie tebby
  SBI h21 - chocolate tortie tebby 
SBI j21 - lilac tortie tebby